HAKKIMIZDA

İstanbul’un Tuzla ilçesinin nezih mahallesi Şifa’da maddi imkanları kısıtlı öğrencilere yardım amacıyla 1994 yılında kurulan derneğimizin başlattığı çalışma, bir yurt binası inşa edilmesiyle meyvesini vermiş ve 1997 yılında ilköğretim öğrencilerine hizmet vermek üzere yurdumuz hizmete açılmıştır.

Komşumuz Cemal YAZICI Amca’nın kavak ağaçları dikili olan bahçesini daha faydalı amaçlara hizmet etmesi için yurt binası yapılmak üzere bağışlaması hareketin başlangıcı oldu. Bu ulvi hedefi gerçekleştirmek için seferber olan hayırseverler, yurt inşaatına gerek maddi, gerek manevi yardımlarıyla katkıda bulundular. 1000 m2 lik arsa üzerine 350 m2 kapalı alan üzerine inşa edilen 117 öğrenci kapasiteli yurt binasının yapımı, iki senede tamamlandı ve yurdumuz 1997 yılının Eylül ayında ilk öğrencilerinin kaydını yaptı.

Mahallemizdeki çocuklarımızın eğitime ve ülkemizin geleceğine kazandırılması hedefiyle öğrencilerini ağırlıklı olarak Şifa mahallesinden alan yurdumuz, yetiştirdiği ve hem barınma, yeme-içme ve diğer maddi ihtiyaçlarını karşıladığı öğrencileri, aynı zamanda vatanına ve milletine faydalı fertler olarak yetiştirmek üzere milli-manevi değerleri de aşıladı.

1999 yılında sekiz yıllık kesintisiz eğitimin yürürlüğe girmesiyle, ilköğretim öğrencileri yurtta kalamayacağından, yurdumuz lise öğrencilerine hizmet vermeye başladı. O sene ilköğretimden mezun olan öğrencilerimiz, lise eğitimlerine ve yurdumuzda kalmaya devam ettiler. Aynı zamanda üniversiteye hazırlık çalışmalarına da yardımcı olmak üzere öğrencilerimize takviye dersler verildi. Çalışmaları, sosyal faaliyetlerle de desteklenerek yetişme yıllarını renkli ve verimli geçirmeleri sağlandı. Milli ve manevi değerlerine bağlılık şuuru kazandırıldı.

2002-2003 eğitim-öğretim yılı sonunda 8 öğrenciyle ilk mezunlarını veren yurdumuzdan, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında 52 öğrencimiz mezun oldu.

Yurdumuz, şu anda hayırsever vatandaşlarımızın desteğiyle halen lise öğrencilerine hizmet vermekte ve hiçbir ticari amaç gözetmeksizin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Back to Top